AZ  TR  EN
Anasayfa Linkler İrtibat
 

Isletim sisteminiz Flash Ögeleri Desteklemiyor.
Yüklemek için tiklayiniz.

 
Ermenistan`da “yan çizme” hazırlıkları sürüyor

 Ermenistan`da “yan çizme” hazırlıkları sürüyor

16.06.2011 12:15 Yerel saatı | 09:15 Dünya saatı
BAKÜ-1NEWS.COM.TR
Karabağ sorununun çözümüne ilişkin Kazan görüşmesinin hazırlıkları son hızıyla sürerken Ermenistan`ın artan baskılar karşısında nasıl davranacağı konusunda şaşırmaya ve eski taktiklerine geri dönmeğe başladığı gözlenmektedir.
Ermenistan`da iktidarda ve muhalefette bulunan önemli kişilerin yanı sıra bilim adamları da Karabağ sorununda asıl anahtarın Ermenistan`ın elinde olmadığı konusunu gündeme taşımaya başladılar.
Tert.am`ın haberine göre Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi Doğu Etüdleri Enstitüsü Başkanı, Türkolog Ruben Safrastyan, Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecini değerlendirdi.
Dağlık Karabağ'ın müzakere sürecine katılmasından sorunun çözümünde bir ilerleme kaydedilmeyeceğini belirten Ruben Safrastyan “Dağlık Karabağ müzakere sürecine katılmadıkça süreçte değişiklikler beklenmemeli” diye konuştu.
Ermenistan, Rusya ile Azerbaycan liderleri arasında Kazan’da gerçekleştirilecek görüşmeyi de değerlendiren Türkolog Safrastyan, üçlü zirvede Dağlık Karabağ sorununa ilişkin bir belgenin imzalanabileceğini belirtti.
Safrastyan “Ancak bu belge sorunun nihai çözüme ulaşmayı değil, sadece müzakere sürecinin sürdürülmesini hedefleyecek” dedi.
Azerbaycan topraklarının işgali sürecinde savaşmış askerlerin ardından Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, onun ardından ise Ruben Safrastyan benzer açıklamalar yaparak topu Hankendi`ne atmaya çalışıyorlar. Dış etkenleri dikkate almaz isek sorunun asıl tarafının Ermenistan olduğu tartışılmaz bir gerçeklik. Ermenistan kendisi de bunu kabul etmiş ki, yıllardır müzakereleri sürdürmektedir. Fakat, şimdi sıkışınca 1990`lı yıllarda birkaç kere uyguladığı taktiğe geri dönmesi Kazan görüşmesine başlanan umutlarla ilgili soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.
A. Aslanlı 
Azərbaycan və Türkiyə əlaqələri daha möhkəm özüllər üzərində qurulur
H.S.Zeynalova fövqəladə və səlahiyyətli səfir diplomatik rütbəsi verildi
Cumhurbaşkanı Aliyev AP Başkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi
BMT xalqların öz müqəddəratını təyinetmə hüququnun yalnız müstəmləkə hakimiyyəti, yaxud işğal altında yaşayan
ATƏT-in baş katibi: “Kazan görüşü Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə gətirib çıxara bilər”
Elmar Məmmədyarov İspaniyada rəsmi görüşlərə başlayıb
15 Haziran Azerbaycan’ın Milli Kurtuluş Günü!
Ermenistan`da “yan çizme” hazırlıkları sürüyor
 
Duyurular
Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'nun resmi internet sitesi hizmetinize açılmıştır.
 
Diğer
Hasan Sultanoğlu Zeynalov
Başkonsolos
Başkonsolos Mesajı
Özgeçmiş
 
 Copyright © 2011 - Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Web Tasarım